Çorap Mest

Okulda ve Toplantılarda..

Gerek Okulda gerekse uzun süren toplantılarda. Abdest almak çoğu kez zor olabiliyor. Seal Çorap Mest Sizin için ideal bir ürün. Kısa zamanda abdestinizi alıp namazınızı kılabileceksiniz.

Abdest Almak Kolay

Abdest Almak

Artık daha kolay ..

Dünya Markası Sealskinz'in İslam Dünyası için özel olarak ürettiği Seal Çorap Mest ibadet hayatınızı kolaylaştıracak ve rahat bir şekilde abdest almanızı sağlayacaktır.

Mest İle Abdest

Seyahatlerinizde..

Uzun yol seyahatleriniz de bir çok zaman abdest alabilmeniz için hijyenik bir durak bulamayabilir yada mola sürenizi kısa tutmak zorunda olabilirsiniz. Bu tür durumlar da seal çorap mest size hem kolaylık hem de zaman kazandıracaktır..

Mesh ile kolay Abdest

İlim Ehlinin Çorap Mest Hakkındaki Görüşleri

Çorap Mest | Hayrettin Karaman Fetva

Prof. Dr. Hayrettin KARAMAN



Üretici firmanın yaptığı açıklamalar ve bizzat mest-çorap ( Çorap Mest Çorabı) üzerinde yaptığım inceleme sonunda bu çoraplar üzerine, Hanefi mezhebine göre de meshetmenin caiz olacağı kanaatine ulaştım.

Çorap Mest | Ahmet Kurucan Fetva

Ahmet Kurucan

Mest üzerine mesh Hz. Peygamber’in (sas) ve sahabenin fiili tatbikatları ile sabittir. Neyin mest olduğunda ise alimler yaşadıkları zaman ve mekana göre değişik tarifler yapmışlardır. Genelde ittifak edilen hususlar -ki bunlar sağlamlığı ifade eden şekil şartları olarak da değerlendirilebilir- ayağın abdest esnasında yıkanması gerekli olan kısımlarını kapatan, içine su geçirmeyen, yere konulduğunda kendi başına dik durabilen ve yaklaşık 6 km yol alınabilen dayanıklı maddeden yapılmış olmasıdır. Bu çerçevede ÇORAP MEST'e baktığımızda, mezkur şartların hepsini içine aldığı görülmektedir. Dolayısıyla bu çoraba -adı her ne kadar çorap da olsa- mest şartlarının bütününü ihtiva ettiği için mesh edilmesinde bir mahzur yoktur. Modern dönemlerde özellikle ibadetini yerine getiren Müslümanlar için hayatı kolaylaştıran böylesi bir buluşa imza attıkları için Çorap Mest yetkililerini kutlarım..

Çorap Mest | Mehmet Paksu Fetva

Mehmet Paksu

“İnanç ve İbadet İlmihali” kitabımızın “Mestler üzerine meshetmek” bölümünde şu bilgiye yer vermiştik. “Çorabın üzerine mesh edilir mi?” “Çorap cinsinden bir şeye mesh edilebilmesi için, giyildiği zaman 12 bin adım veya daha fazla yüründüğünde yırtılmadan dayanabilir sağlamlıkta olması gerekir. Bu ölçüye uymayan çoraplara mesh edilmez. Yapılan mesh caiz olmayacağından alınan abdest de yarım kalır.” S. 203. “Çorap mest” yetkililerine “Ürettiğiniz bu çorap normal bir yolda 12 bin adım yürümeye dayanıklı mıdır?” diye sorduğumda, “Daha fazlasına dayanır” şeklinde beyanda bulunmaları üzerine, “Bu ürün normal mest gibi kullanılabilir” açıklamasını yaptım.

Çorap Mest | Vehbi Vakkasoğlu Fetva

Vehbi Vakkasoğlu



Mesh yapılabilir çorap, güzel ve çok faydalı bir buluş... Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Selam, sevgi ve dualarımla anıyorum.

Çorap Mest | Hamdi Döndüren Fetva

Prof. Dr. Hamdi DÖNDÜREN


Mest üzerine mesh, İslâm'ın müslümanlara getirdiği bir kolaylıktır, bir ruhsattır. Mest özelliği bulanan çorap üzerine mesh de başka bir kolaylıktır. Özellikle soğuk iklimlerde yaşayan müslümanların giyecekleri kalın, keçeleşmiş, altını göstermeyen ve altına suyu da geçirmeyen çoraplar mest yerine kullanılabilir.(Işık Yayınları) 

Çorap Mest | Ahmet Şahin Fetva

Ahmet ŞAHİN


Şu iki vasfın meshedilecek çorapta bulunması şartıyla. Bir; çorap ayakta durabilecek derecede kalın olmalı. İkincisi de meshedilince üzerindeki suyu içine çekmeyecek derecede sık örülmüş bulunmalı. İşte bu iki şartı yerine getirmiş olan Çorap Mest çorabına meshedilir.